Make your own free website on Tripod.com
Qualifying USASA PDL Eastern PDL Central PDL Southern PDL Western PSL A-League
Home 2003 LHUSOC Golden Boot USOC History How the LHUSOC could be Links
2003 Open Cup 1st Round 2nd Round 3rd Round 4th Round Quarterfinals Semifinals Final

 

Year Champion Score Runner-up Leading Goalscorer(s)
2004 ???? ??? ???? ????
2003 Chicago Fire (MLS) 1-0 MetroStars (MLS) 4-Amado Guevara, MetroStars
2002 Columbus Crew (MLS) 1-0 Los Angeles Galaxy (MLS) 4-Johnny Menyongar, Minnesota
2001 Los Angeles Galaxy (MLS) 2-1 (asdet) New England Revolution (MLS) 5-Abdul Thompson Conteh, DC United
2000 Chicago Fire (MLS) 2-1 Miami Fusion (MLS) 6-Josh Wolff, Chi. Fire / Welton, Miami
1999 Rochester Rhinos (A-league) 2-0 Colorado Rapids (MLS) 6-Mugurel Dimitru, San Diego
1998 Chicago Fire (MLS) 2-1 (asdet) Columbus Crew (MLS) 4-Jason Arces, Chicago Stingers
1997 Dallas Burn (MLS) 0-0 (5-3 PK) D.C. United (MLS) 6-Marquis White, SF Bay Seals
1996 D.C. United (MLS) 3-0 Rochester Rhinos (A-League)  
1995 Richmond Kickers (A-League) 1-1 (4-2 PK) El Paso Patriots (A-League)  
1994 Greek-American A.C. (San Francisco) 3-0 Bavarian Leinenkugel (Milwaukee)  
1993 C.D. Mexico (San Francisco) 5-0 United German-Hungarians (Philadelphia)  
1992 San Jose Oaks 2-1 Vasco de Gama (Bridgeport)  
1991 Brooklyn Italian S.C. 1-0 Richardson Rockets (Texas)  
1990 A.A.C. Eagles (Chicago) 2-1 Brooklyn Italian S.C.  
1989 H.R.C. Kickers (St. Petersburg, FL) 2-1 New York Greek-American  
1988 Busch S.C. (St. Louis) 1-0 Greek-American (San Francisco)  
1987 Club Espana (Washington, DC) 1-0 Seattle Eagles  
1986 Kutis S.C. (St. Louis) 1-0 San Pedro Yugoslavs  
1985 Greek-American A.C. (San Francisco) 2-1 St. Louis Kutis  
1984 A.O. Krete (New York) 4-2 San Pedro Yugoslavs  
1983 N.Y. Pancyrian-Freedoms 4-3 St. Louis Kutis  
1982 N.Y. Pancyrian-Freedoms 4-3 Los Angeles Maccabee  
1981 Maccabee S.C. (Los Angeles) 5-1 Brooklyn Dodgers  
1980 N.Y. Pancyrian-Freedoms 3-2 Los Angeles Maccabee  
1979 Brooklyn Dodgers S.C. 2-1 Chicago Croatian  
1978 Brooklyn Dodgers S.C. 2-1 Chicago Croatian  
1977 Maccabee S.C. (Los Angeles) 5-1 United German-Hungarian (Philadelphia)  
1976 San Francisco A.C. 1-0 New York Inter-Giuliana  
1975 Maccabee S.C. (Los Angeles) 1-0 New York Inter-Giuliana  
1974 Greek-American A.C. (San Francisco) 2-0 Chicago Croatia  
1973 Maccabee S.C. (Los Angeles) 5-3 Cleveland Inter  
1972 Elizabeth S.C. (Union, NJ) 1-0 San Pedro Yugoslavs  
1971 Hota S.C. (New York) 6-4 San Pedro Yugoslavs  
1970 Elizabeth S.C. (Union, NJ) 2-1 Los Angeles Croatia  
1969 Greek American A.A. (New York) 1-0 Montabello Armenians  
1968 Greek American A.A. (New York) 1-0 Chicago Olympic  
1967 Greek American A.A. (New York) 4-2 Orange County  
1966 Ukrainian Nationals (Philadelphia) 3-0 Orange County  
1965 N.Y. Ukrainians 3-0 Chicago Hansa  
1964 Los Angeles Kickers 2-0 Ukrainian Nationals (Philadelphia)  
1963 Ukrainian Nationals (Philadelphia) 1-0 Los Angeles Armenian  
1962 New York Hungaria 3-2 San Francisco Scots  
1961 Ukrainian Nationals (Philadelphia) 5-2 Los Angeles Scots  
1960 Ukrainian Nationals (Philadelphia) 5-3 Los Angeles Kickers  
1959 McIlvaine Canvasbacks (Los Angeles) 4-3 Fall River SC  
1958 Los Angeles Kickers 2-1 Baltimore Pompei (ASL II)  
1957 Kutis S.C. (St. Louis) 3-1 New York Hakoah (ASL II)  
1956 Hammarville S.C. (Hammarville, PA) 3-1 Chicago Schwaben (NSL)  
1955 Eintracht Sports Club (New York) 2-0 Danish Americans (Los Angeles)  
1954 New York Americans 2-0 Kutis S.C. (St. Louis)  
1953 Falcons S.C. (Chicago) 2-0 Pittsburgh Hamarville  
1952 Hammarville S.C. (Hammarville, PA) 4-1 Philadelphia Nationals (ASL II)  
1951 German Hungarians S.C. (New York) 6-2 Pittsburgh Heidelberg  
1950 Simpkins-Ford S.C. (St. Louis) 2-0 Fall River Ponta Delgada  
1949 Morgan S.C. (Morgan, PA) 1-0 Philadelphia Nationals  
1948 Simpkins-Ford S.C. (St. Louis) 3-2 New York Brookhattan  
1947 Ponta Delgada S.C. (Fall River, MA) 3-2 Chicago Sparta A & BA  
1946 Chicago Viking 2-1 Fall river Ponta Delgada  
1945 Brookhatten F.C. (New York) 2-1 Cleveland Americans  
1944 Brooklyn Hispano F.C. 4-0 Pittsburgh Morgan-Strasser  
1943 Brooklyn Hispano F.C. 3-2 Pittsburgh Morgan-Strasser  
1942 Gallatin S.C. (Gallatin, PA) 4-2 Pawtucket FC  
1941 Pawtucket F.C. (Pawtucket, RI) 4-3 Detroit Chrysler  
1940 Baltimore SC
Chicago Sparta A & BA
2-2 (co-champions)  
1939 St. Mary's Celtic (Brooklyn, NY) 1-0 Chicago Manhattan Beer  
1938 Spata A. and B.A. (Chicago) 4-2 Brooklyn St. Mary's Celtic  
1937 New York American F.C. 4-1 St. Louis Shamrocks  
1936 German-Americans (Philadelphia) 3-1 St. Louis Shamrocks  
1935 Central Breweries F.C. (St. Louis)   Pawtucket Rangers  
1934 Stix, Baer and Fuller F.C. (St. Louis)   Pawtucket Rangers  
1933 Stix, Baer and Fuller F.C. (St. Louis) 2-1 New York Americans  
1932 New Bedford F.C. (New Bedford, MA) 5-2 Stix, Baer and Fuller F.C. (St. Louis)  
1931 Fall River S.C. (Fall River, MA) 2-0 Chicago Bricklayers  
1930 Fall River S.C. (Fall River, MA) 2-1 Cleveland Bruell Insurance  
1929 Hakoah All Star F.C. (New York) 3-0 St. Louis Madison Kennels  
1928 New York National F.C. 3-0 Chicago Bricklayers  
1927 Fall River S.C. (Fall River, MA) 7-0 Detroit Holley Carburetor  
1926 Bethlehem Steel (Bethlehem, PA) 7-2 St. Louis Ben Millers  
1925 Shawsheen F. C. (Andover, MA) 3-0 Chicago Canadian Club  
1924 Fall River S.C. (Fall River, MA) 4-2 St. Louis Vesper Buick  
1923 Paterson F.C. (Pateson, NJ)
St. Louis Scullin Steel
2-2 (co-champions)  
1922 Scullen Steel F.C. (St. Louis) 3-2 Brooklyn Todd Shipyards  
1921 Robbins Dry Dock F.C. (Brooklyn, NY) 4-2 St. Louis Scullin Steel  
1920 Ben Miller F.C. (St. Louis, MO) 2-1 Fore River  
1919 Bethlehem Steel (Bethlehem, PA) 2-0 Paterson FC  
1918 Bethlehem Steel (Bethlehem, PA) 3-0 Fall River Rovers  
1917 Fall River Rovers (Fall River, MA) 1-0 Bethlehem Steel  
1916 Bethlehem Steel (Bethlehem, PA) 1-0 Fall River Rovers  
1915 Bethlehem Steel (Bethlehem, PA) 3-1 Brooklyn Celtic  
1914 Brooklyn Field Club 2-1 Brooklyn Celtic